Pro Tools
•Register a festival or a film
Submit film to festivals Promote for free or with Promo Packages

FILMFESTIVALS | 24/7 world wide coverage

HAPPY NEW YEAR 2020 !

Enjoy the best of both worlds: Portal for Film & Festival News, exploring the best of the festivals community.  

An adventure to explore from imagination to reality,  the arts & talents to be discovered.

Started in 1995 connecting films to festivals, reporting and promoting festivals worldwide.

A brand new website will soon be available. Totally restructured for a better user experience.

For any collaboration, editorial contributions, developers PHP, Javascript, CMS or more please send us an email here. Same for publicity. Please include your complete information (email and phone number).

User login

|FRENCH VERSION|

RSS Feeds 

A thousand generations live in you now. See Star Wars: The Rise of Skywalker in theaters December 20.

James Bond 007 No time to die 2020 Daniel Craig, Rami Malek

Trailers in 2020

Sundance


The 2020 Sundance Film Festival runs from Jan. 23 - Feb.2, in Park City, Utah

Sundance and other Park City Festivals news, past and future.   #sundance @sundancefest


feed

Sundance awards winners since 1982

1982

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Circle of Power

1985

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Blood Simple
    * Grand Jury Prize: Documentary - Seventeen
    * Special Jury Prize: Dramatic - Almost You
    * Special Jury Prize: Dramatic - The Killing Floor
    * Special Jury Prize: Dramatic - Stranger Than Paradise
    * Special Jury Prize: Documentary - America and Lewis Hine
    * Special Jury Prize: Documentary - In Heaven There Is No Beer?
    * Special Jury Prize: Documentary - Kaddish
    * Special Jury Prize: Documentary - Streetwise
    * Special Jury Prize: Documentary - The Times of Harvey Milk

1986

17 January - 26 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Smooth Talk
    * Grand Jury Prize: Documentary - Private Conversations
    * Honorable Mention: Dramatic - Desert Hearts
    * Honorable Mention: Documentary - Las Madres de la Plaza de Mayo
    * Special Recognition: Dramatic - Seven Minutes in Heaven

1987

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Waiting for the Moon
    * Grand Jury Prize: Dramatic - The Trouble with Dick
    * Grand Jury Prize: Documentary - Sherman's March
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - No Picnic
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Chile: When Will It End?
    * Special Jury Prize: Dramatic - Working Girls
    * Special Jury Prize: Documentary - Chile: When Will It End?
    * Special Jury Prize for Originality: Dramatic - Sullivan's Pavilion

1988

15 January - 24 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Heat and Sunlight
    * Grand Jury Prize: Documentary - Beirut: The Last Home Movie
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Rachel River
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Beirut: The Last Home Movie
    * Special Jury Prize: Dramatic - Lemon Sky
    * Special Jury Prize: Documentary - Thy Kingdom Come, Thy Will Be Done
    * Special Jury Prize: Documentary - Dear America: Letters Home from Vietnam
    * Special Jury Prize for Acting - Viveca Lindfors in Rachel River

1989

20 January - 29 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - True Love
    * Grand Jury Prize: Documentary - For All Mankind
    * Audience Award: Dramatic - sex, lies and videotape
    * Audience Award: Documentary - For All Mankind
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Powwow Highway
    * Filmmakers Trophy: Documentary - John Huston

1990

19 January - 27 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Chameleon Street
    * Grand Jury Prize: Documentary - H-2 Worker
    * Grand Jury Prize: Documentary - Water and Power
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Houseparty
    * Filmmakers Trophy: Documentary - Metamorphosis: Man Into Woman
    * Audience Award: Dramatic - Longtime Companion
    * Audience Award: Documentary - Berkeley in the Sixties
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Houseparty
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - H-2 Worker
    * Special Jury Recognition: Dramatic - To Sleep With Anger
    * Special Jury Recognition: Documentary - Samsara: Death And Rebirth In Cambodia

1991

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Poison
    * Grand Jury Prize: Documentary - American Dream
    * Grand Jury Prize: Documentary - Paris Is Burning
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Privilege
    * Filmmakers Trophy: Documentary - American Dream
    * Audience Award: Dramatic - One Cup of Coffee
    * Audience Award: Documentary - American Dream
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Daughters of the Dust
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Christo in Paris
    * Special Jury Recognition - Straight Out Of Brooklyn

1992

19 January - 27 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - In the Soup
    * Grand Jury Prize: Documentary - A Brief History of Time
    * Grand Jury Prize: Documentary - Finding Christa
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Zebrahead
    * Filmmakers Trophy: Documentary - A Brief History of Time
    * Audience Award: Dramatic - The Waterdance
    * Audience Award: Documentary - Brother's Keeper
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Swoon
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Shoot for the Contents
    * Waldo Salt Screenwriting Award - The Waterdance
    * Special Jury Recognition - The Hours and Times
    * Special Jury Recognition - My Crasy Life
    * Special Jury Recognition - Seymour Cassel for his performance in In the Soup

1993

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Ruby in Paradise and Public Access
    * Grand Jury Prize: Documentary - Children of Fate
    * Grand Jury Prize: Documentary - Silverlake Life: The View From Here
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Fly By Night
    * Filmmakers Trophy: Documentary - Something Within Me
    * Audience Award: Dramatic - El Mariachi
    * Audience Award: Documentary - Something Within Me
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - An Ambush of Ghosts
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Children of Fate
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Combination Platter
    * Freedom of Expression Award - Silverlake Life: The View From Here
    * Special Jury Prize for a First Feature - Just Another Girl on the I.R.T.
    * Special Jury Prize for Distinction - Lillian
    * Special Jury Prize for Superb Technical Achievement - Earth and the American Dream
    * Special Jury Prize for Merit - Something Within Me

1994

    * Grand Jury Prize: Dramatic - What Happened Was
    * Grand Jury Prize: Documentary - Freedom on My Mind
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Clerks by Kevin Smith
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Fresh
    * Filmmakers Trophy: Documentary - Theremin: An Electronic Odyssey
    * Audience Award: Dramatic - Spanking the Monkey
    * Audience Award: Documentary - Hoop Dreams
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Suture
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Colorado Cowboy: The Bruce Ford Story
    * Waldo Salt Screenwriting Award - What Happened Was
    * Freedom of Expression Award - Dialogues with Madwomen
    * Freedom of Expression Award - Heart of the Matter
    * Special Jury Recognition for Technical Achievement - Coming Out Under Fire
    * Special Jury Recognition for Technical Acting - Sean Nelson in Fresh
    * Special Jury Recognition for Technical Acting - Alicia Witt in Fun
    * Special Jury Recognition for Technical Acting - Renee Humphrey in Fun

1995

19 January - 29 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - The Brothers McMullen
    * Grand Jury Prize: Documentary - Crumb
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Angela
    * Filmmakers Trophy: Documentary - Black Is...Black Ain't
    * Audience Award: Dramatic - Picture Bride
    * Audience Award: Documentary - Ballot Measure 9
    * Audience Award: Documentary - Unzipped
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Angela
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Crumb
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Living in Oblivion
    * Freedom of Expression Award - When Billy Broke His Head...and Other Tales of Wonder
    * Special Jury Recognition - Jupiter's Wife
    * Special Jury Recognition for Directing - Heavy
    * Special Jury Recognition for Directing - Rhythm Thief
    * Special Recognition in Latin Cinema Award - Eagles Don't Hunt Flies
    * Special Mention - Strawberry and Chocolate
    * Special Recognition in Short Filmmaking Award - The Salesman and Other Adventures
    * Special Recognition in Short Filmmaking Award - Tom's Flesh
    * Honorable Mentions - Trevor
    * Honorable Mentions - Nonnie and Alex

1996

18 January - 28 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Welcome to the Dollhouse by Todd Solondz
    * Grand Jury Prize: Documentary - Troublesome Creek: A Midwestern
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - Girls Town
    * Filmmakers Trophy: Documentary - Cutting Loose
    * Audience Award: Dramatic - Care of the Spitfire Grill
    * Audience Award: Documentary - Troublesome Creek: A Midwestern
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Color of a Brisk and Leaping Day
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Cutting Loose
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Big Night
    * Freedom of Expression Award - The Celluloid Closet
    * Special Jury Recognition - When We Were Kings
    * Special Jury Recognition - Girls Town
    * Special Jury Recognition - I Shot Andy Warhol
    * Special Recognition in Latin Cinema Award - Madagascar
    * Special Mention - Guantanamera (film)
    * Special Mention - Wild Horses
    * Special Recognition in Short Filmmaking Award - A Small Domain
    * Honorable Mention - Pig!
    * Honorable Mention - Dry Mount

1997

16 January - 26 January

    * Grand Jury Prize: Documentary - Girls Like Us
    * Grand Jury Prize: Dramatic - Sunday
    * Audience Award: Documentary - Paul Monette: The Brink of Summer's End
    * Audience Award: Dramatic - Hurricane
    * Filmmakers Trophy: Documentary - Licensed to Kill
    * Filmmakers Trophy: Dramatic - In the Company of Men
    * Directing Award: Documentary - Licensed to Kill
    * Directing Award: Dramatic - Hurricane
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Sunday
    * Freedom of Expression Award - Family Name
    * Freedom of Expression Award - Fear and Learning at Hoover Elementary
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - My America ...or Honk if You Love Buddha
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Hurricane
    * Special Jury: Documentary - Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist
    * Special Jury Prize for Outstanding Performance - The House of Yes
    * Short Filmmakers Award: Honorable Mention - Going All the Way
    * Latin American Cinema Award - Landscapes of Memory
    * Latin American Cinema Award: Honorable Mention - Deep Crimson
    * Short Filmmaking Award - Man About Town
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Birdhouse
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Syphon Gun

1998

15 January - 25 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Slam

1999

21 January - 31 January

    * Grand Jury Prize: Documentary - American Movie
    * Grand Jury Prize: Dramatic - Three Seasons
    * Audience Award: Documentary - Genghis Blues
    * Audience Award: Dramatic - Three Seasons
    * Documentary Directing Award - Barbara Sonneborn for Regret to Inform
    * Dramatic Directing Award - Eric Mendelsohn for Judy Berlin
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Emiko Omori for Rabbit in the Moon and Regret to Inform
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Lisa Rinzler for Three Seasons
    * Freedom of Expression Award - The Black Press: Soldiers Without Swords
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Frank Whaley for Joe the King
    * Audience Award World Cinema - Run Lola Run and Train of Life

2000

    * Grand Jury Prize: Documentary - Long Night's Journey Into Day
    * Grand Jury Prize: Dramatic - Girlfight and You Can Count on Me
    * Audience Award: Documentary - Dark Days
    * Audience Award: Dramatic - Two Family House
    * Documentary Directing Award - Paragraph 175
    * Dramatic Directing Award - Girlfight
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Americano's: Latino Life in The United States
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Committed
    * Freedom of Expression Award - Dark Days
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Kenneth Lonegran for You Can Count on Me
    * Audience Award World Cinema - Saving Grace
    * Special Jury Prize - The Ballad of Ramblin' Jack
    * Special Jury Prize - George Wallace: Settin' the Woods on Fire
    * Special Jury Prize - The Tao of Steve
    * Special Jury Prize - Songcatcher
    * Special Jury Prize in Latin American Cinema - Herod's Law
    * Special Jury Prize in Latin American Cinema - No One Writes to the Colonel
    * Short Filmmaking Award - Five Feet High and Rising
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - The Bats
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Darling International
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - The Drowning Room
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Friday
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Hitch
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Ice Fishing
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - This is for Betsy Hall
    * Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Titler

2001

18 January - 28 January

    * Grand Jury Prize: Documentary - Southern Comfort
    * Grand Jury Prize: Dramatic - The Believer
    * Audience Award: Documentary - Dogtown and Z-Boys
    * Audience Award: Documentary - Scout's Honor
    * Audience Award: Dramatic - Hedwig and the Angry Inch
    * World Cinema Audience Award - The Road Home
    * Documentary Directing Award - Stacy Peralta director of Dogtown and Z-Boys
    * Dramatic Directing Award - John Cameron Mitchell director of Hedwig and the Angry Inch
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Albert Maysles for Lalee's Kin: The Legacy of Cotton
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Giles Nuttgens for The Deep End
    * Freedom of Expression Award - Scout's Honor
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Christopher Nolan for Memento
    * Special Jury Prize - Tom Wilkinson and Sissy Spacek for In the Bedroom
    * Special Jury Prize - Children Underground
    * Special Jury Prize - Possible Loves
    * Special Jury Prize - Without a Trace
    * Special Jury Mention - Damned - The Strange World of José Mojica Marins
    * Jury Prize in Short Filmmaking - Gina, An Actress, Age 29
    * Short Filmmaking Award - Honorable Mention - Delusions in Modern Primitivism
    * Short Filmmaking Award - Honorable Mention - Jigsaw Venus
    * Short Filmmaking Award - Honorable Mention - Metropopular
    * Short Filmmaking Award - Honorable Mention - Peter Rabbit and the Crucifix
    * Short Filmmaking Award - Honorable Mention - Pie Fight '69
    * Short Filmmaking Award - Honorable Mention - Sweet
    * Short Filmmaking Award - Honorable Mention - Zen and the Art of Landscaping

2002

10 January - 20 January

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Personal Velocity: Three Portraits
    * Audience Award: Dramatic - Real Women Have Curves
    * Audience Award: Documentary - Amandla!: A Revolution in Four-Part Harmony
    * Special Jury Prize in Short Filmmaking - Bus 44
    * Special Jury Prize in Short Filmmaking - Morning Breath: A Brooklyn Love Story

2003

16 January - 26 January

    * Grand Jury Prize: Documentary - Capturing the Friedmans
    * Grand Jury Prize: Dramatic - American Splendor (film)
    * Audience Award: Documentary - My Flesh and Blood
    * Audience Award: Dramatic - The Station Agent
    * Documentary Directing Award - Jonathan Karsh director of My Flesh and Blood
    * Dramatic Directing Award - Catherine Hardwicke for Thirteen (film)
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Stevie
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Quattro Noza
    * Jury Prize in Short Filmmaking - Terminal Bar

2004

15 January - 25 January

    * Grand Jury Prize: Documentary - DiG!
    * Grand Jury Prize: Dramatic - Primer
    * Audience Award: Documentary - Born into Brothels
    * Audience Award: Dramatic - Maria Full of Grace
    * World Cinema Audience Award: Documentary - The Corporation
    * World Cinema Audience Award: Dramatic - Seducing Doctor Lewis
    * Documentary Directing Award - Morgan Spurlock director of Super Size Me
    * Dramatic Directing Award - Debra Granik for Down to the Bone
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Imelda
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - November
    * Freedom of Expression Award - Repatriation
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Larry Gross for We Don't Live Here Anymore
    * Special Jury Prize - Farmingville
    * Special Jury Prize - Brother to Brother
    * Special Jury Prize - Vera Farmiga for her performance in Down to the Bone
    * Jury Prize in Short Filmmaking - When the Storm Came
    * Jury Prize in Short Filmmaking - Gowanus, Brooklyn
    * Jury Prize in International Short Filmmaking - Tomo
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Curtis
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Harvie Krumpet
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Krumped
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Papillon D’Amour
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Spokane
    * Sundance Online Film Festival Jury Award (Animation) - Bathtime in Clerkenwell
    * Sundance Online Film Festival Jury Award (Short Subject) - Wet Dreams False Images
    * Sundance Online Film Festival Jury Award (New Forms Gallery) - The Dawn at My Back: Memoir of a Texas Upgringing
    * 2004 Alfred P. Sloan Prize - Primer

2005

20 January - 30 January

    * Grand Jury Prize: Documentary - Why We Fight
    * Grand Jury Prize: Dramatic - Forty Shades of Blue
    * World Cinema Jury Prize: Documentary - Shape of the Moon
    * World Cinema Jury Prize: Dramatic - The Hero
    * Audience Award: Documentary - Murderball
    * Audience Award: Dramatic - Hustle & Flow
    * World Cinema Audience Award: Documentary - Shake Hands With the Devil: The Journey of Roméo Dallaire
    * World Cinema Audience Award: Dramatic - Brothers
    * Documentary Directing Award - Jeff Feuerzeig for The Devil and Daniel Johnston
    * Dramatic Directing Award - Noah Baumbach for The Squid and the Whale
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - The Education of Shelby Knox
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Hustle & Flow
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Noah Baumbach for The Squid and the Whale
    * Special Jury Prize for Editing - Murderball
    * Special Jury Prize - After Innocence
    * Special Jury Prize for Acting - Amy Adams in Junebug
    * Special Jury Prize for Acting - Lou Pucci in Thumbsucker
    * Special Jury Prize for Originality of Vision - Miranda July writer, director, and actor in Me and You and Everyone We Know
    * Special Jury Prize for Originality of Vision - Rian Johnson director of Brick
    * Special Jury Prize - The Liberace of Baghdad
    * Special Jury Prize - Wall
    * Special Jury Prize - The Forest For the Trees
    * Special Jury Prize - Live-In Maid
    * Special Jury Prize (RU) - Elektra
    * Jury Prize in Short Filmmaking - Family Portrait
    * Jury Prize in International Short Filmmaking - Wasp
    * Shorts Jury Special Recognition - Bullets in the Hood: A Bed-time Story
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - One Weekend A Month
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Small Town Secrets
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Victoria Para Chino
    * 2005 Alfred P. Sloan Prize - Grizzly Man

2006

19 January - 29 January

    * Grand Jury Prize: Documentary - God Grew Tired of Us
    * Grand Jury Prize: Dramatic - Quinceañera
    * World Cinema Jury Prize: Documentary - In The Pit
    * World Cinema Jury Prize: Dramatic - 13 Tzameti
    * Audience Award: Documentary - God Grew Tired of Us
    * Audience Award: Dramatic - Quinceañera
    * World Cinema Audience Award: Documentary - De Nadie
    * World Cinema Audience Award: Dramatic - No. 2
    * Documentary Directing Award - James Longley director of Iraq in Fragments
    * Dramatic Directing Award - Dito Montiel for A Guide to Recognizing Your Saints
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - James Longley for Iraq in Fragments
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Tom Richmond for Right at Your Door
    * Documentary Film Editing - Iraq in Fragments
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Hilary Brougher for Stephanie Daley
    * Special Jury Prize - American Blackout
    * Special Jury Prize - A Guide to Recognizing Your Saints (for Best Ensemble Performance)
    * Special Jury Prize - In Between Days (for Independent Vision)
    * Special Jury Prize - Into Great Silence
    * Special Jury Prize - Dear Pyongyang
    * Special Jury Prize - Eve & the Fire Horse
    * Jury Prize in Short Filmmaking - Bugcrush
    * Jury Prize in Short Filmmaking - The Wraith of Cobble Hill
    * Jury Prize in International Short Filmmaking - The Natural Route
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Before Dawn
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Preacher With an Unknown God
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Undressing My Mother
    * 2006 Alfred P. Sloan Prize - The House of Sand

2007

18 January - 28 January

    * Grand Jury Prize: Documentary - Manda Bala (Send a Bullet)
    * Grand Jury Prize: Dramatic - Padre Nuestro
    * Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - Adama Meshuga'at (Sweet Mud)
    * Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - Vores lykkes fjender (Enemies of Happiness)
    * Audience Award: Documentary - Hear and Now
    * Audience Award: Dramatic - Grace is Gone
    * World Cinema Audience Award: Documentary - In the Shadow of the Moon
    * World Cinema Audience Award: Dramatic - Once
    * Documentary Directing Award - Sean Fine and Andrea Nix Fine for War/Dance
    * Dramatic Directing Award - Jeffrey Blitz for Rocket Science
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Heloisa Passos for Manda Bala (Send a Bullet)
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Benoit Debie for Joshua
    * Documentary Film Editing - Hibah Sherif Frisina, Charlton McMillan, and Michael Schweitzer for Nanking
    * Waldo Salt Screenwriting Award: Dramatic - James C. Strouse for Grace Is Gone
    * Special Jury Prize: Dramatic Performance - Jess Weixler in Teeth and Tamara Podemski in Four Sheets to the Wind
    * Special Jury Prize: Dramatic - Chris Smith, director of The Pool
    * Special Jury Prize: Documentary - No End in Sight
    * Special Jury Prize: World Cinema Dramatic - L' Héritage (The Legacy)
    * Special Jury Prize: World Cinema Documentary - Hot House
    * Jury Prize in Short Filmmaking - Everything Will Be OK
    * Jury Prize in International Short Filmmaking - The Tube With a Hat
    * Honorable Mentions in Short Filmmaking - Death to the Tinman, The Fighting Cholitas, Men Understand Each Other Better (Mardha Hamdigar Ra Behtar Mifahmand), Motodrom, Spitfire 944, t.o.m.
    * Special Jury Prize in Short Filmmaking - Freeheld
    * 2007 Alfred P. Sloan Prize - Dark Matter

2008

    * Grand Jury Prize: Documentary - Trouble the Water
    * Grand Jury Prize: Dramatic - Frozen River
    * Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - Man On Wire
    * Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - King of Ping Pong (Ping Pongkingen)
    * Audience Award: Documentary - Fields of Fuel
    * Audience Award: Dramatic - The Wackness
    * World Cinema Audience Award: Documentary - Man on Wire
    * World Cinema Audience Award: Dramatic - Captain Abu Raed
    * Directing Award: Documentary - American Teen
    * Directing Award: Dramatic - Ballast
    * World Cinema Directing Award: Documentary - Durakovo: The Village of Fools (Durakovo: Le Village Des Fous)
    * World Cinema Directing Award: Dramatic - Mermaid (Rusalka)
    * Waldo Salt Screenwriting Award - Sleep Dealer
    * World Cinema Screenwriting Award - I Always Wanted to Be a Gangster (J'ai Toujours Rêvé d'Être un Gangster)
    * Documentary Editing Award - Roman Polanski: Wanted and Desired
    * World Cinema Documentary Editing Award - The Art Star and the Sudanese Twins
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Patti Smith: Dream of Life
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Ballast
    * World Cinema Cinematography Award: Documentary - Recycle
    * World Cinema Cinematography Award: Dramatic - King of Ping Pong (Ping Pongkingen)
    * World Cinema Special Jury Prize: Dramatic - Blue Eyelids (Párpados Azules)
    * Special Jury Prize: Documentary - The Greatest Silence: Rape in the Congo
    * Special Jury Prize: Dramatic, The Spirit of Independence - Anywhere, USA
    * Special Jury Prize: Dramatic, Work by an Ensemble Cast - Choke
    * Jury Prize in Short Filmmaking - My Olympic Summer
    * Jury Prize in Short Filmmaking - Sikumi (On the Ice)
    * International Jury Prize in International Short Filmmaking - Soft
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Aquarium
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - August 15th
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - La Corona (The Crown)
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Oiran Lyrics
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Spider
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Suspension
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - W.
    * 2008 Alfred P. Sloan Prize - Sleep Dealer

2009

    * Grand Jury Prize: Dramatic - Precious
    * Grand Jury Prize: Documentary - We Live in Public
    * Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - The Maid (La Nana)
    * Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - Rough Aunties
    * Audience Award: Dramatic - Precious
    * Audience Award: Documentary - The Cove
    * World Cinema Audience Award: Dramatic - An Education
    * World Cinema Audience Award: Documentary - Afghan Star
    * Dramatic Directing Award - Cary Joji Fukunaga for Sin Nombre
    * Documentary Directing Award - Natalia Almada for El General
    * World Cinema Directing Award: Dramatic - Oliver Hirschbiegel for Five Minutes of Heaven
    * World Cinema Directing Award: Documentary - Havana Marking for Afghan Star
    * Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Adriano Goldman for Sin Nombre
    * Excellence in Cinematography Award: Documentary - Bob Richman for The September Issue
    * World Cinema Cinematography Award: Dramatic - John De Borman for An Education
    * World Cinema Cinematography Award: Documentary - John Maringouin for Big River Man
    * Documentary Film Editing - Karen Schmeer for Sergio
    * World Cinema Documentary Editing Award - Janus Billeskov Jansen and Thomas Papapetros for Burma VJ
    * Waldo Salt Screenwriting Award: Dramatic - Nicholas Jasenovec and Charlyne Yi for Paper Heart
    * World Cinema Screenwriting Award - Guy Hibbert for Five Minutes of Heaven
    * Special Jury Prize for Originality, World Cinema Drama - Louise-Michel
    * Special Jury Prize, World Cinema Documentary - Tibet in Song
    * Special Jury Prize for Acting, World Cinema - Catalina Saavedra for The Maid (La Nana)
    * Special Jury Prize, U.S. Documentary - Good Hair
    * Special Jury Prize for Spirit of Independence - Humpday
    * Special Jury Prize for Acting - Mo'Nique for Precious
    * Jury Prize, U.S. Short Filmmaking - Short Term 12
    * Jury Prize, International Short Filmmaking - Lies (Sweden)
    * Honorable Mention in Short Filmmaking - Omlet
    * 2009 Alfred P. Sloan Prize - Adam

User images

About Sundance

The editorial team
(fest21.com)

Ambiance from Park City Sundance film Festival January 19-29, 2012.

Inside information, audio and video podcasting.

Feel free to share your comments and views.


Park City

United States



View my profile
Send me a message
gersbach.net