Pro Tools
•Register a festival or a film
Submit film to festivals Promote for free or with Promo Packages

FILMFESTIVALS | 24/7 world wide coverage

Welcome !

Enjoy the best of both worlds: Portal for Film & Festival News, exploring the best of the festivals community.  

An adventure to explore from imagination to reality,  the arts & talents to be discovered.

Started in 1995 connecting films to festivals, reporting and promoting festivals worldwide.

A brand new website will soon be available. Covid-19 is not helping, stay safe meanwhile.

For collaboration, editorial contributions, or publicity, please send us an email here

Sorry for the server problems we are currently testing :)

User login

|FRENCH VERSION|

RSS Feeds 

Martin Scorsese Masterclass in Cannes

Best Trailers for June 2020

Berlin


The 70th Berlinale International Film Festival will be held from February 20 to March 1, 2020.
Our team of festival ambassadors and reporters bring you the dailies from the Berlin Film Festival and European Film Market and keep an eye on past editions archives. WATCH OUR VIDEO COVERAGE TRAILERS INTERVIEWS AND AMBIANCE   PHOTOS

#berlinale I Berlinale 2019 I  Berlinale 2018Berlinale 2017 coverage I Berlinale  2016 I Berlinale 2015 I  Berlinale 2014 I 

 

 


feed

Berlinale prizes

PRIZES OF THE INTERNATIONAL JURY

GOLDEN BEAR FOR THE BEST FILM
Cesare deve morire
Caesar Must Die
by Paolo & Vittorio Taviani

 

 

 


JURY GRAND PRIX-SILVER BEAR
Csak a szél
Just The Wind
by Bence Fliegauf

SILVER BEAR FOR BEST DIRECTOR
Christian Petzold for 
Barbara (Barbara)

SILVER BEAR FOR BEST ACTRESS
Rachel Mwanza in
Rebelle (War Witch) by Kim Nguyen

SILVER BEAR FOR BEST ACTOR
Mikkel Boe Følsgaard in 
En Kongelig Affære (A Royal Affair) by Nikolaj Arcel

SILVER BEAR FOR AN OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION
Lutz Reitemeier for the photography in
Bai lu yuan (White Deer Plain) by Wang Quan'an

SILVER BEAR FOR THE BEST SCRIPT 
Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg for
En Kongelig Affære  (A Royal Affair) by Nikolaj Arcel

ALFRED BAUER PRIZE, awarded in memory of the Festival founder, for a work of particular innovation
Tabu
by Miguel Gomes    

SPECIAL AWARD-SILVER BEAR
L'enfant d'en haut
Sister
by Ursula Meier

BEST FIRST FEATURE JURY

BEST FIRST FEATURE AWARD, endowed with 50,000 Euros, funded by GWFF
Kauwboy
Kauwboy
by Boudewijn Koole
(Generation Kplus) 

SPECIAL MENTION
Tepenin Ardı
Beyond the Hill
by Emin Alper
(Forum) 

PRIZES OF THE INTERNATIONAL SHORT FILM JURY

GOLDEN BEAR
Rafa
Rafa
by João Salaviza

THE JURY PRIZE - SILVER BEAR 
Gurehto Rabitto
The Great Rabbit
by Atsushi Wada

SPECIAL MENTION
Licuri Surf
Licuri Surf
by Guile Martins

EFA SHORT FILM NOMINEE BERLIN 
Vilaine Fille Mauvais Garçon
Two Ships
by Justine Triet   

DAAD SHORT FILM PRIZE
The Man that Got Away
The Man that Got Away
by Trevor Anderson

PRIZES OF THE JURIES GENERATION
Children’s Jury Generation Kplus

CRYSTAL BEAR FOR THE BEST FILM 
Arcadia
Arcadia
by Olivia Silver

SPECIAL MENTION
Kikoeteru, furi wo sita dake
Just Pretended To Hear
by Kaori Imaizumi

CRYSTAL BEAR FOR THE BEST SHORT FILM 
Julian
Julian
by Matthew Moore

SPECIAL MENTION
B I N O
B I N O
by Billie Pleffer

Youth Jury Generation 14plus

CRYSTAL BEAR FOR THE BEST FILM 
Lal Gece
Night of Silence
by Reis Çelik

SPECIAL MENTION
Kronjuvelerna
The Crown Jewels
by Ella Lemhagen    

CRYSTAL BEAR FOR THE BEST SHORT FILM 
Meathead 
Meathead
by Sam Holst

SPECIAL MENTION
663114
663114
by Isamu Hirabayashi
International Jury Generation Kplus

THE GRAND PRIX OF THE DEUTSCHES KINDERHILFSWERK FOR THE BEST FILM
Kauwboy
Kauwboy
by Boudewijn Koole

SPECIAL MENTION
GATTU
GATTU
by Rajan Khosa

THE SPECIAL PRIZE OF THE DEUTSCHES KINDERHILFSWERK FOR THE BEST SHORT FILM
B I N O
B I N O
by Billie Pleffer

SPECIAL MENTION
L
L
by Thais Fujinaga    

 

INDEPENDENT JURIES

PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY 
Competition    Cesare deve morire (Caesar Must Die), by Paolo & Vittorio Taviani
Special Mention    Rebelle (War Witch), by Kim Nguyen
Panorama    Die Wand (The Wall), by Julian Roman Pölsler
Special Mention    Parada (The Parade), by Srdjan Dragojevic
Forum     La demora (The Delay), by Rodrigo Plá

FIPRESCI PRIZES
Competition  Tabu (Tabu), by Miguel Gomes
Panorama  L'âge atomique (Atomic Age), by Héléna Klotz 
Forum  Hemel (Hemel), by Sacha Polak

PRIZE OF THE GUILD OF GERMAN ART HOUSE CINEMAS
À moi seule (Coming Home), by Frédéric Videau

C.I.C.A.E. PRIZE
Panorama Death For Sale (Death for Sale), by Faouzi Bensaïdi
Forum Kazoku no kuni (Our Homeland), by Yang Yonghi

LABEL EUROPA CINEMAS
My Brother The Devil (My Brother The Devil),  by Sally El Hosaini
Special Mention
Dollhouse (Dollhouse),  by Kirsten Sheridan

TEDDY AWARDS
Best Feature Film  Keep The Lights On (Keep The Lights On), by Ira Sachs
Best Documentary Film  Call Me Kuchu  (Call Me Kuchu),  by Malika Zouhali-Worrall, Katherine
Fairfax Wright
Best Short Film  Loxoro (Loxoro), by Claudia Llosa
Teddy Jury Award   Jaurés (Jaurés), by Vincent Dieutre    18.02.2012

MADE IN GERMANY – PERSPEKTIVE FELLOWSHIP, endowed with 15,000 Euros, 
funded by Glashütte Original
Annekatrin Hendel for Disko  (Disco)

DIALOGUE EN PERSPECTIVE, funded by the German-French Youth Office
This Ain't California (This Ain't California), by Marten Persiel

CALIGARI FILM PRIZE
Tepenin Ardı (Beyond the Hill), by Emin Alper
Special Mentions
Bagrut Lochamim (Soldier / Citizen), by Silvina Landsmann
Escuela normal (Normal School), by Celina Murga
Jaurès (Jaurès), by Vincent Dieutre

NETPAC PRIZE
Paziraie Sadeh (Modest Reception), by Mani Haghighi 

PEACE FILM AWARD 
Csak a szél (Just The Wind), by Bence Fliegauf 

AMNESTY INTERNATIONAL FILM PRIZE
Csak a szél (Just The Wind), by Bence Fliegauf

CINEMA FAIRBINDET PRIZE
Call Me Kuchu (Call Me Kuchu), by Malika Zouhali-Worrall, Katherine Fairfax Wright

READERS’ JURIES AND AUDIENCE AWARDS
PanoramaAudienceAward PPP – fiction film
Parada (The Parade), by Srdjan Dragojevic
PanoramaAudienceAward PPP – documentary film
Marina Abramovic The Artist is Present (Marina Abramovic The Artist is Present), by Matthew Akers

BERLINER MORGENPOST READERS’ PRIZE
Barbara (Barbara), by Christian Petzold    

TAGESSPIEGEL READERS’ PRIZE
La demora (The Delay), by Rodrigo Plá

SIEGESSÄULE READERS’ AWARD
Parada (The Parade), by Srdjan Dragojevic
Special Mention
Call Me Kuchu (Call Me Kuchu), by Malika Zouhali-Worrall, Katherine Fairfax Wright

PRIZE OF THE BERLINALE TALENT CAMPUS

SCORE COMPETITION
Christoph Fleischmann (Germany)

BERLIN TODAY AWARD
Rafael Balulu (Israel)
for Batman At The Checkpoint (Batman At The Checkpoint)
Special Mention
David Lalé (United Kingdom)
for White Lobster (White Lobster) 

 

Przemyslaw Wojcieszek
Marten Persiel and the jury
Mani Haghighi
Atsushi Wada
João Salaviza
Boudewijn Koole, Rick Lens
Ursula Meier
Miguel Gomes
Nikolai Arcel and Rasmus Heisterberg
Zhang Xiaoke, Anne Fleck
Mikkel Boe Følsgaard
Rachel Mwanza
Christian Petzold
Bence Fliegauf
Paolo and Vittorio Taviani
Thomas Levy-Lasne, Justine Triet, Laetitia Dosch
Bryce Kulak, Trevor Anderson, Mike McLaughlin
Justine Triet, Trevor Anderson
Mike Leigh
Vittorio and Paolo Taviani
Bookmark & Share

User images

About Berlin

Chatelin Bruno

Berlin 2019: The dailies from the Berlin Film Festival brought to you by our team of festival ambassadors. Vanessa McMahon, Alex Deleon, Laurie Gordon, Lindsay Bellinger and Bruno Chatelin...
Ambiance, film reviews, trailers and podcasts, EFM insider information, and much more.
Feel free to leave us your comments and share the blogs with more fans from the festivals scene.

 


Berlin

Germany



View my profile
Send me a message
gersbach.net