Pro Tools
•Register a festival or a film
Submit film to festivals Promote for free or with Promo Packages

FILMFESTIVALS | 24/7 world wide coverage

Enjoy the best of both worlds: Portal with Film & Fest News and Social network for the festival community.  

We started in 1995 connecting films to festivals, documenting the world of festivals around the globe.

A completely new website will soon be available, everything will be restructured, this to serve you better.

For any collaboration, information please write to us at filmfestival's email for details.

User login

|FRENCH VERSION|

RSS Feeds 

Once upon a time hollywood press conf.

The Joker Coming October.

AwardsWatch



All the Buzz on Film Festival Awards, Celebrity Tributes and the Film Awards Season.

English I en Français I Oscar


feed

The Best of Indie Filmmaking Nominations and Award Ceremony @ the NYC Indie Film Festival

9724e01a8c6a5a19a6ebbaf9_1220x814.jpg8c2b45160a1a3319af4f1cfa_1280x258.png

 
 

 

 

The Best of Indie Filmmaking Nominations and Award Ceremony

 

 

This year, the NYC Indie Film Festival was happy to recieve a record breaking 1,650 film submissions spanning an expansive variety of genres, languages, styles, and countries around the world. Out of the 250 films we selected, we are excited to be honoring the best of the best with the 10th annual NYC Indie Film Festival Awards Ceremony. 

The categories and nominees are:

Best Script
Ben Price for Hope Dies Last
Yalan Hu for Doll it Up
Jeff Daniels for Guest Artist

Best Director
Timothy Busfield for Guest Artist
Sol de Carvalho for Mabata Bata
Paul Bestolarides for The Lighkeeper’s Story
Vinko Laotovic for Tomislav Dnevnik

Best Cinematography
Jez Thierry & Neil Fernandez for Ignite - A Burning Man Experience
Alejandro Cantú for Nadie Sabra Nunca
Paul Bestolarides for The Lightkeeper’s Story
Andrew Commis for I Will Not Write Unless I Am Swaddled In Furs

Best Actor
Jeff Daniels for Guest Artist
Shawn Hawkins for Barbie's Kenny
Jake D. Williamson for Welcome Stephen
Andre M. Hennicke for The Peculiar Abilities of Mr. Mahler 

Best Actress
Clare Durant for Animas
Hanna Sharp and Ana Bernot for Reilly for Thin Walls
Kaira Akita for Epigenetics

Best Sketches
InSecurity Questions
Patties
Tarantino The Musical
Vincent Van Gogh Fuck Yourself Todd

   Best Webseries
Lessons of middle class artist
Subverse
Bobo Touch
Vieux Jeu 

Best Pilots
Hysterical Women
ON
Tampsen Air
Rainbow Ruthie

Best Narrative Feature
Animas
Guest Artist
Mabata Bata
Nadie Sabra Nunca

Best Short Film
SAGE
The Wind Phone
Epigenetics
TOMISLAV DNEVNIK

Best Short Documentary
              Justin Geller - Thought It Would Be A Good Story                  
This Is Not My Country
We The Children
By Any Means Necessary

Best Documentary Feature 
Hysterical   
Block & Censor
Undeterred (No Nos Rediremos)
Poisoning Paradise 

Best Super Short Film
Thin Walls
The lightkeeper's story
Hope dies last
Slurp

Best Music Video
Come out to LA, Don Broco
Colayuta Plata o Plomo
Old Friends
In cold blood

Best Art/Experimental
   Above the Angel    
              Morabeza                 
                 Windows                     
Ascending Double Helix

Best Animaition
Class of '84
Dream catcher
Music and Clowns
Red Dress. No Straps

The Award Ceremony will be held on May 12th at SubCulture in Manhattan. It will be livestreamed at 8:00 pm (ET) on our Facebook page, https://www.facebook.com/nycindieff/.

 

 

942d2d99479de4fa55ff6798_1220x692.jpg

     

www.nycindieff.com

 

va8ifg

 

 

User images

About AwardsWatch


(International Media Resources)

All the Buzz on Film Festival Awards, Celebrity Tributes and the Film Awards Season.


United States



View my profile
Send me a message
gersbach.net