Pro Tools
•Register a festival or a film
Submit film to festivals Promote for free or with Promo Packages

FILMFESTIVALS | A world wide coverage

Enjoy the best of both worlds: Portal with Film & Fest News and Social network for the festival community.  

Since 1995 we connect films to festivals and document the world of festivals worldwide.
We offer the most comprehensive festival directory of 6 000 festivals, browse festival blogs, film blogs...and promote yourself.

The website is currently being redesigned, we will let you know when it is ready.

User login

AwardsWatch



All the Buzz on Film Festival Awards, Celebrity Tributes and the Film Awards Season.

English I en Français I Oscar


feed

Kore-eda's Shoplifters Wins Best Feature Film at the 12th Asia Pacific Screen Awards

 

Kore-eda Hirokazu’s Shoplifters (Manbiki Kazoku) was named Best Feature Film at the 12th Asia Pacific Screen Awards (APSA), The Award was accepted by producer Taguchi Hijiri at the glittering APSA ceremony in Brisbane, Australia.

This is Kore-eda’s first APSA win and the first time a film from Japan has won the APSA for Best Feature Film. The film is Japan’s official submission for the Oscars®.

In a spread of awards representing the geographical and cultural diversity of the Asia Pacific region, awards went to films from Australia, India, Indonesia, Israel, Japan, Lebanon, People’s Republic of China, Republic of Korea, Russian Federation, Singapore and Turkey.

We’re already counting the days until next year’s awards. Read ahead to see the full list of our incredible winners.

BEST FEATURE FILM
Shoplifters (Manbiki Kazoku)(Japan)
Kore-eda Hirokazu, Matsuzaki Kaoru, Yose Akihiko, Taguchi Hijiri

JURY GRAND PRIZE
Burning(Republic of Korea)
Lee Joon-dong, Lee Chang-dong

CULTURAL DIVERSITY AWARD UNDER THE PATRONAGE OF UNESCO
Memories of My Body (Kucumbu Tubuh Indahku)(Indonesia)
Garin Nugroho, Ifa Isfansyah

ACHIEVEMENT IN DIRECTING
Nadine Labaki for Capharnaüm (Lebanon)

SPECIAL MENTION FOR ACHIEVEMENT IN DIRECTING
Ivan Ayr for Soni (India)

BEST SCREENPLAY
Dan Kleinman, Sameh Zoabi for Tel Aviv on Fire (Israel, Belgium, France, Luxembourg)

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY
Hideho Urata for A Land Imagined (Singapore, France, Netherlands)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR
Nawazuddin Siddiqui for Manto (India)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS
Zhao Tao for Ash is Purest White (Jiang hu er nv) (People’s Republic of China, France)

BEST ORIGINAL SCORE
Hildur Guðnadóttir, Jóhann Jóhannsson for Mary Magdalene (Australia, UK)

BEST YOUTH FEATURE FILM
The Pigeon (Güvercin)
Banu Savıcı, Mesut Ulutaş (Turkey)

BEST ANIMATED FEATURE FILM
Rezo (Znaesh’ mama, gde ya byl) (Russian Federation)
Leo Gabriadze, Timur Bekmambetov

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM
Gurrumul (Australia)
Paul Damien Williams, Shannon Swan

YOUNG CINEMA AWARD
Yeo Siew Hua for A Land Imagined  (Singapore, France, Netherlands)

FIAPF AWARD FOR ACHIEVEMENT IN FILM IN THE ASIA PACIFIC REGIONNandita Das  (India)

MPA APSA ACADEMY FILM FUND RECIPIENTS
Producer Ifa Isfansyah, director Kamila Andini (Indonesia) for Yuni
Producer Olga Khlasheva, director Adilkhan Yerzhanov (Kazakhstan) for Hell is Empty and All The Devils Are Here
Producer Mai Meksawan, director Uruphong Raksasad (Thailand) for Worship
Director, producer, screenwriter Semih Kaplanoglu (Turkey) for Asli

APSA ACADEMY BO AI FILM FUND RECIPIENT
Director Feras Fayyad (Syria) for feature documentary The Cave

ASIA PACIFIC SCREEN LAB RECIPIENTS
Sherwan Haki (Syria)
Taro Imai (Japan)
Khanjan Koshore Nath (India)

 

gersbach.net